Την Τετάρτη 13/4/2022, το σχολείο μας, στο πλαίσιο του προγράμματος “Η ΩΡΑ ΤΗΣ ΓΗΣ” σε συνεργασία με τον Φορέα Διαχείρισης Κάρλας, επισκέφθηκαν τον υδροβιότοπο της Λίμνης .

Εκεί, το επιστημονικό προσωπικό του Φορέα σε επιλεγμένη παραλίμνια θέση έστησε  κιάλια, πεδίο διασκόπια και έγινε ορνιθοπαρατήρηση. Κατόπιν οι μαθητές επισκέφθηκαν το Εκθεσιακό Κέντρο Φυσικής Ιστορίας και Πολιτισμού της Λίμνης Κάρλας στα Κανάλια όπου ενημερώθηκαν για την πανίδα , χλωρίδα και το οικοσύστημα της περιοχής μας. Οι μαθητές μας μαγεύτηκαν από την ομορφιά της Λίμνης και παροτρύνουν όλους τους μαθητές της χώρας μας να την επισκεφθούν.
Ευχαριστούμε πολύ το Επιστημονικό προσωπικό του Φορέα για την ξενάγηση-ενημέρωση που μας κάνανε.