Την Δευτέρα 27/3/2023 είχαμε μία ευχάριστη επίσκεψη από τους μαθητές της ΣΤ τάξης του Δημοτικού σχολείου Στεφανοβικείου. Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στους χώρους του Γυμνασίου και παράλληλα συμμετείχαν σε μία εκπαιδευτική δράση.

Στην αυλή του σχολείου μας συνεργάστηκαν με μαθητές της Β Γυμνασίου και με την καθοδήγηση του κ. Λουφόπουλου Γεώργιου πραγματοποίησαν το πείραμα του Ερατοσθένη. Η νέφωση που υπήρχε τις προηγούμενες μέρες μας εμπόδισε να το πραγματοποιήσουμε κατά την ημέρα της εαρινής ισημερίας.
Οι μαθητές ενημερώθηκαν επίσης για το Ηλιακό Ρολόι και την λειτουργία του που κοσμεί την αυλή του Σχολείου μας.. Ευχαριστούμε πολύ την κ. Λιάγκα Παρασκευή και τον Διευθυντή του Δημοτικού Σχολείου κ. Νασίκα Αποστόλη που τα συνόδευαν.