Η ομάδα της δράσης του Γυμνασίου Στεφανοβικείου «Στα μονοπάτια της άθλησης και της γνώσης» την Τρίτη, 16 Απριλίου, εξόρμησε στον λόφο της Γορίτσας. Με αφετηρία το Εθνικό Στάδιο Βόλου ανέβηκε στην κορυφή του λόφου από τον ασφαλτοστρωμένο δρόμο. Εκεί περιηγήθηκε στα ερείπια της αρχαίας πόλης, αντιλήφθηκε τη στρατηγική της θέση στον μυχό του Παγασητικού Κόλπου και εντυπωσιάστηκε από τη θέα τόσο προς την περιοχή του Βόλου όσο και προς την περιοχή της Αγριάς και των Λεχωνίων. Παράλληλα, επισκέφθηκε τον Ιερό Ναό Ζωοδόχου Πηγής, που πανηγυρίζει την Παρασκευή της Διακαινησίμου, δηλαδή της εβδομάδας μετά το Πάσχα. Στην επιστροφή κατέβηκε από ένα πευκόφυτο χωμάτινο μονοπάτι που την οδήγησε στο σημείο εκκίνησης. Λίγο πριν από την αναχώρησή της η ομάδα προσκύνησε στον Ιερό Ναό Γεννήσεως της Θεοτόκου, γνωστό και ως «Παναγία Γορίτσα» ή «Παναγία Τρύπα», που βρίσκεται μέσα σε σπήλαιο στους πρόποδες του λόφου δίπλα στη θάλασσα. Ο ενθουσιασμός των μαθητών και των μαθητριών από τον περίπατο ήταν φανερός, αφού μάλιστα συνοδεύτηκε και από ένα δροσιστικό ρόφημα στην παραλία του Βόλου.