Την παραμονή της Εθνικής επετείου της 25ης Μαρτίου, πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του γυμνασίου η σχολική γιορτή. Υπεύθυνος για τα κείμενα της όλης εκδήλωσης ήταν ο εκπ/κός κ. Στέργιος Πάντος ενώ τη μουσική επένδυση της εκδήλωσης αλλά και την προετοιμασία της χορωδίας έκανε η εκπ/κός κ. Λίτσα Τσιμητρά.

Η εκδήλωση ξεκίνησε λοιπόν κάπως έτσι??.

«Η φετινή σχολική γιορτή για την εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821, στηρίζεται σε 2 πυλώνες που θεμελιώνουν το ελληνικό έθνος από την εποχή του Ομήρου μέχρι σήμερα: στο λόγο και στη μελωδία. Ο λόγος, παίρνει σάρκα και οστά από την  ποίηση που θα απαγγελθεί και η μελωδία, από τα τραγούδια που και θα ακουστούν. Επίσης επιλέχθηκε για φέτος αυτό το δίπτυχο, προκειμένου να θυμηθούν οι μεγαλύτεροι και να διδαχθούν οι μικρότεροι, πως σε όλες τις δύσκολες στιγμές του έθνους οτιδήποτε ηρωικό μετατρέπεται σε αληθινό, αν παραμένει αναλλοίωτο, αν αγγίζει τη συλλογική μνήμη της Ελλάδας. Ποίηση και τραγούδι λοιπόν φέτος, που οι νεανικές φωνές των συμμαθητών μας θα προσπαθήσουν να αποδώσουν ? στο μέτρο του δυνατού ? τα νοήματα μιας περασμένης, αλλά όχι λησμονημένης εποχής.»

Ακολουθούν φωτογραφίες & βίντεο από την εκδήλωση αυτή.