Ιδιαίτερη επιτυχία σημείωσε η εκδήλωση του Γυμνασίου Στεφανοβικείου με ομιλήτρια την ιστορικό κα Μαρία Ευθυμίου η οποία ανέπτυξε το θέμα « Τα ισχυρά σημεία του ελληνισμού στα 3500 χρόνια της καταγεγραμμένης Ιστορίας του» ενώπιον ενός πυκνού ακροατηρίου μαθητών του Γυμνασίου και άλλων σχολείων, εκπαιδευτικών και απλών πολιτών οι οποίοι δεν έχασαν την ευκαιρία να απολαύσουν  μία ιδιαίτερη πνευματική εμπειρία και γέμισαν ασφυκτικά το αμφιθέατρο του σχολείου.

Η  κα Ευθυμίου ξεναγήθηκε επίσης από τον πατέρα Νικηφόρο στο Λαογραφικό Μουσείο Στεφανοβικείου για το οποίο έδειξε ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Η ομιλήτρια  μετέφερε το κοινό  στον τόπο και στον χρόνο, στα χνάρια του Ελληνικού Πολιτισμού ανά τους αιώνες μέχρι και σήμερα, με ιδιαίτερη έμφαση στην αέναη ναυτοσύνη των Ελλήνων  και την διαχρονικότητα της ελληνικής γλώσσας, η οποία παραμένει ζωντανή εδώ και χιλιετίες και συνεχίζει να εμπλουτίζει το παγκόσμιο λεξιλόγιο. Η ομιλία της κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον του κοινού το οποίο απεχώρησε με την ελπίδα ότι η εκδήλωση θα έχει συνέχεια στο μέλλον, όπως υποσχέθηκε στην Δ/ντρια του Γυμνασίου, κα Ιωάννα Μήσια, η   βραβευμένη για το εκπαιδευτικό της  έργο καθηγήτρια, η οποία εξακολουθεί με αμείωτο σθένος να ερευνά και να εμπλουτίζει το υλικό της.

Εις το επανιδείν κα Ευθυμίου.