Ηλεκτρονικούς υπολογιστές διέθεσε στο Γυμνάσιο Στεφανοβίκειο ο Δήμος Ρήγα Φεραίου σε μια ευρύτερη προσπάθεια που έχει ξεκινήσει, προκειμένου να ενισχυθούν τα σχολεία της περιοχής με εξοπλισμό στον κρίσιμο τομέα της πληροφορικής.

Η παράδοση των επτά ηλεκτρονικών υπολογιστών πραγματοποιήθηκε το Νοέμβριο του 2013 στο χώρο του σχολείου παρουσία της διευθύντριας, των καθηγητών και των μαθητών. Οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές θα αξιοποιηθούν από το Εργαστήριο Πληροφορικής του σχολείου, ενώ παράλληλα επιτυγχάνεται και  η αναβάθμιση του υπάρχοντος εξοπλισμού.

Η παράδοση των υπολογιστών έγινε σε κλίμα ενθουσιασμού, όπου το εκπαιδευτικό και μαθητικό δυναμικό εξέφρασε την ικανοποίησή του για την ενέργεια αυτή. Όπως αναφέρθηκε από τους καθηγητές, η αντικατάσταση του υπάρχοντος εξοπλισμού με σύγχρονους υπολογιστές που μπορούν να έχουν περισσότερες  λειτουργίες και να προσφέρουν πιο πολλές δυνατότητες στους μαθητές και τους εκπαιδευόμενους.