Την Τρίτη 20 Μαρτίου ημέρα της Εαρινής Ισημερίας πραγματοποιήθηκε στην αυλή του σχολείου μας μία δράση με τίτλο  «Το πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης».

Τα παιδιά της Α Γυμνασίου χωρίστηκαν σε ομάδες και υπό την επίβλεψη των καθηγητών τους, Λουφόπουλου Ι. Γεώργιου , Κολιαμήτρα Φώτη και της Δ/ντριας Λάμπογλου Ελισσάβετ στις 12:37 όταν ο ήλιος βρισκόταν στο υψηλότερο σημείο του ουρανού ξεκίνησαν την δράση. Την προηγούμενη μέρα είχαν ενημερωθεί για την ιστορία του πειράματος και έτσι είχαν μαζί τους μετροταινία, τρίγωνο, μοιρογνωμόνιο και φύλλο εργασίας που δόθηκε από τους καθηγητές τους. Μέτρησαν το ύψος ενός κάθετου στο έδαφος πασσάλου, την σκιά του κατόπιν χρησιμοποιώντας κατάλληλη κλίμακα σχεδίασαν το ορθογώνιο τρίγωνο και με το μοιρογνωμόνιο μέτρησαν την γωνία πτώσης των  ακτίνων του Ηλίου. Γνωρίζοντας την απόσταση μας από τον Ισημερινό υπολόγισαν το μήκος του μεσημβρινού που περνά από τον τόπο μας και ακολούθως την ακτίνα της Γης. Ο μέσος όρος των μετρήσεων λίγο απείχε από την πραγματική ακτίνα της Γης που είναι    6371 km.

Μπράβο στους μαθητές μας για την προσπάθεια και την άψογη μεταξύ τους συνεργασία.