Την Πέμπτη 17 Φεβρουαρίου 2016 στο Άλσος του Γυμνασίου μας, πραγματοποιήθηκε δενδροφύτευση με τη συμμετοχή μαθητών του Γυμνασίου Στεφανοβικείου και μαθητών του τομέα Γεωπονίας από το ΕΠΑΛ Βελεστίνου.

Η εκδήλωση ξεκίνησε με ενημέρωση από τον Διευθυντή αλλά και τους εκπαιδευτικούς του ΕΠΑΛ, αναφορικά με τη χρησιμότητα του τομέα Γεωπονίας τόσο για την γενικότερη κατάρτιση όσο και την επαγγελματική απασχόληση των νέων παιδιών της περιοχής μας.

Ακολούθως όλοι μαζί πήγαμε στο Άλσος του Γυμνασίου και συνεχίσαμε μια δενδροφύτευση που αρχίσαμε και συνεχίζουμε αδιάλειπτα κάθε χρόνο από το 2012, εμπλουτίζοντας το Άλσος των 10 στρεμμάτων που περιβάλλει το σχολείο μας και μας χαρίζει ένα φυσικό περιβάλλον μοναδικό !!!!