Το Γυμνάσιο Στεφανοβικείου, συμμετέχοντας στο πρόγραμμα «Follow up» του Ε.Μ.Ε , Jewish Museum of Greece, σχετικά με το Ολοκαύτωμα των Εβραίων και την άμεση σύνδεσή του με τα Ανθρώπινα Δικαιώματα, Holocaust Studies and Human Rights, πραγματοποίησε μια ημερίδα, με θέμα την αναγκαιότητα της διδασκαλίας του Ολοκαυτώματος και της κοινωνικής δικαιοσύνης στους μαθητές, με τους τρεις παρακάτω στόχους:

– Γιατί οι μαθητές πρέπει να μάθουν αυτήν την ιστορία;

– Ποια είναι τα σπουδαιότερα διδάγματα που θα πρέπει να μάθουν οι μαθητές από την μελέτη του Ολοκαυτώματος; και

– Γιατί ένα συγκεκριμένο κείμενο, έγγραφο, μια εικόνα ή μια ταινία αποτελούν ένα κατάλληλο μέσο διδασκαλίας του Ολοκαυτώματος;

Το βασικό συμπέρασμα της ημερίδας ήταν ότι το Ολοκαύτωμα παρέχει ένα από τα πιο αποτελεσματικά θέματα για την εξέταση βασικών ηθικών ζητημάτων, τη διερεύνηση της ανθρώπινης συμπεριφοράς και την αποσαφήνιση του τι σημαίνει να είσαι υπεύθυνος πολίτης. Στη συνέχεια , οι μαθητές προέβησαν σε δραστηριότητες και καλλιτεχνικές δημιουργίες, που ενθαρρύνουν την κριτική ανάλυση και οδηγούν σε σκέψεις υψηλού επιπέδου!!

Η ημερίδα έκλεισε με την παρουσίαση της ταινίας «Denial», 2016. Η ταινία, που είναι βασισμένη στο διάσημο βιβλίο «History on Trial: My day in Court with a Holocaust Denier», προβλήθηκε στην Ελλάδα το 2017, με τίτλο «Άρνηση» Ευχαριστούμε το Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδας και το The Olga Lengyel Institute for Holocaust Studies and Social justice (TOLI) της Νέας Υόρκης.