Το σχολείο μας  πραγματοποίησε την τεραήμερη εκπαιδευτική εκδρομή της Γ΄ γυμνασίου το διάστημα από 1 ως 4 Μαρτίου 2018 στα Γιάννινα. Το πρόγραμμα περιελάμβανε επίσκεψη στο νησάκι, όπου οι μαθητές επισκέφτηκαν το Μουσείο με τα προσωπικά αντικείμενα του Αλή Πασά, επίσκεψη υπό βροχή στο Μονοδένδρι με την εκπληκτική «αλπική» ομορφιά και τόπο καταγωγής του διδασκάλου του γένους Αθανασίου Ψαλίδα,  το πέτρινο γεφύρι του Κόκκορη στον Άραχθο με μήκος 24 περίπου μέτρα και ύψος περίπου 13 μέτρα. Επίσης, πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο Κάστρο των Ιωαννίνων, στο Ιτς ? Καλέ και στα Μουσεία που βρίσκονται εκεί, δηλαδή Βυζαντινό, Αργυροτεχνίας, Φετιχιέ Τζαμί και Λαογραφικό. Τέλος, επίσκεψη έγινε στο Μουσείο Βρέλλη στο Μπιζάνι και κατά την επιστροφή επίσκεψη στο εργαστήρι της εικαστικού κας Πηνελόπης Σχιζοδήμου στα Τρίκαλα.

Πέρα από την εκπαιδευτική της φύση η εκδρομή είχε και αρκετές ώρες ελεύθερες, στις οποίες οι μαθητές περπάτησαν στους δρόμους των Ιωαννίνων, και Μετσόβου, και είδαν, γεύτηκαν, άκουσαν και αισθάνθηκαν ερεθίσματα ήχους και γεύσεις μιας άλλης περιοχής τόσο όμορφης όσο και ιστορικής.